Kolagen velja za ključno beljakovino našega vezivnega tkiva. Preprosto bi ga lahko poimenovali kar cement, saj naše telo drži skupaj. V našem telesu kolagen predstavlja približno tretjino beljakovin ter je izjemnega pomena za zagotavljanje prožnosti in obnovljivosti telesa.
Za hitro, učinkovito ter močno rast kolagen potrebujejo tudi naši lasje in nohti. Prav tako je takšna struktura v telesu najpomembnejša beljakovina, ki telesu daje moč ter podpira telesna tkiva. Pri tem mislimo tako na naš največji organ kožo kot tudi kosti, mišice, hrustanec in ožilje.
Dve različici kolagena
Sicer pa kolagen lahko najdemo v dveh različicah. To je ribji ter goveji kolagen. Vrsti se torej med seboj razlikujeta po samem izvoru. Govejo vrsto poimenujemo tudi kot kolagenski peptidi. A če je naša prehrana pretežno sestavljena iz zelenjave oziroma je veganska, kolagen lahko predstavlja težavo. V tem primeru bi bil namreč dobrodošel rastlinski kolagen oziroma kolagen, ki bi bil sprejemljiv tudi za vegane.
Upadanje tovrstne strukture v telesu se najbolj opazi na koži. Pojavljati se pričnejo prve gube. Te pa se z leti samo še poglobijo. To lahko spremlja še celulit, strije, bolečine v sklepih, lasje postajajo vse bolj krhki, lomljivi pa tudi precej šibkejši.
Kaj še povzroča zmanjšanje kolagena v telesu
Gube na koži in slabi lasje zagotovo niso edini znak, da kolagen v našem telesu upada. V tem času se pričnejo dogajati še druge številne zadeve, ki pa seveda niso nujno vidne navzven. Pogost znak upadanja kolagena v telesu so na primer še oslabljena prebava, povišan holesterol, nabiranje telesne teže, nihanje sladkorja v krvi, slabša fizična vzdržljivost.
Vpliv kolagena na notranje in zunanje delovanje telesa
Zagotovo lahko rečemo, da je kolagen večplasten. Vpliva tako na zunanje kot tudi na notranje delovanje samega telesa. Če ga redno uživamo v obliki kakovostnega prehranskega dodatka, s tem odlično poskrbimo za bolj zdrav videz kože.
Tudi na samo prebavo in uravnavanje prebavnega sistema odlično vpliva kolagen.